LOGO
FIRMA KOLEKTORY DOKONANIA CENNIK


Dlaczego kolektor?

W sytuacji, kiedy ceny tradycyjnych paliw wykorzystywanych do ogrzewania wody użytkowej ciągle rosną, warto zastosować instalację solarną.
Słońce jest bowiem niewyczerpanym i bardzo tanim źródłem energii.
Natężenie promieniowania słonecznego w Polsce, w zależności od regionu, zawiera się w przedziale 930 - 1160 kWh/m² / rok.

Rzeczywisty roczny zysk energetyczny z 1 kolektora wynosi ok. 1000 kWh!

Gdzie można znaleźć zastosowanie?

  • ogrzewanie wody użytkowej
  • Optymalnie dobrane instalacje solarne zamontowane w domach jednorodzinnych pozwalają zmniejszyć o ok. 60% roczne zużycie tradycyjnej energii niezbędnej do ogrzewania wody użytkowej. Tak dobrane instalacje pokrywają zazwyczaj do 95% zapotrzebowania na ciepło w okresie od kwietnia do września.
  • ogrzewanie wody w basenach
  • Coraz częściej kolektory słoneczne wykorzystuje się do podgrzewania wody w basenach kąpielowych. Utrzymanie temperatury 23 - 24°C w okresie czerwiec - sierpień wymaga zainstalowania 0,8-0,8m² kolektora na 1m² basenu bez osłony termicznej. Dla basenów z osłoną termiczną wystarczy 0,4 - 0,6m² kolektora na 1m² basenu.
  • wspomaganie układu centralnego ogrzewania
  • Dogrzewanie pomieszczeń z zastosowaniem układu solarnego jest najbardziej wydajne w okresach przejściowych (marzec - kwiecień, wrzesień - październik). Istotną rolę odgrywa tutaj rodzaj zastosowanego systemu grzewczego. Kolektory słoneczne wykazują najwyższą wydajność współpracując z ogrzewaniem niskotemperaturowym - podłogowym lub ściennym.
    Średnio przyjmuje się 1m² kolektora słonecznego na 10m² powierzchni ogrzewanej.


A wygląda to...?

Schemat najprostszej instalacji:

do góry
2006  © Adam Tokarski (zeusa at wp.pl)